| Max power | 47 hp (@6 500 RPM) |
| Max torque | 60 Nm (@5 000 RPM) |
| Displacement | 652 cc |
| Layout | DOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 7 500 RPM |
| Idling speed | 1 500 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.50:1 |
| Bore x Stroke | 100.0 mm x 83.0 mm |
| Oil capacity | 2.30 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK DR8EB |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.11 kg/hp |
| Power to weight | 243 hp/Ton |
| Battery type | 12V 12Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 265 mm |
| Front tire | 110/80 R19 |
| Pressure | 2.20 bar |
| Rear tire | 140/80 R17 |
| Pressure | 2.50 bar |