| Max power | 90 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 63 lb ft (@8 250 RPM) |
| Displacement | 987 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 8 |
| Redline | 8 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 10.20:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 70.0 mm |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | Bosch XR 5 DC, Beru 12-5 DU, Champion A 85 YC |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 5.85 lbs/hp |
| Power to weight | 427 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 285 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 285 mm |
| Front tire | 100/90 R18 |
| Rear tire | 130/90 R17 |