| Max power | 125 hp (@7 750 RPM) |
| Max torque | 92 lb ft (@6 500 RPM) |
| Displacement | 1170 cc |
| Layout | DOHC Flat-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 9 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.50:1 |
| Bore x Stroke | 101.0 mm x 73.0 mm |
| Throttle bore | 52.0 mm |
| Oil capacity | 3.79 quart |
| Oil type | 5W40, Advantec Ultimate 5W40, |
| Spark plug type | NGK LMAR8D-J |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.07 lbs/hp |
| Power to weight | 613 hp/2500lbs |
| Battery type | AGM 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 276 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR 17 M/C 58W TL |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 180/55 ZR 17 |
| Pressure | 42.06 PSI |
| Stock tires | 120/70R17 Metzeler Roadtec Z8, 180/55R17 Metzeler Roadtec Z8 Interact |