| Engine code | Testastretta 11° DS |
| Max power | 160 hp (@9 250 RPM) |
| Max torque | 141 Nm (@7 750 RPM) |
| Displacement | 1198 cc |
| Layout | DOHC Desmodue V2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.00:1 |
| Bore x Stroke | 106.0 mm x 67.9 mm |
| Throttle bore | 56.0 mm |
| Oil capacity | 3.40 litre |
| Oil type | 15W50, Liqui Moly 15W50, Motul 300V 15W50 |
| Spark plug type | NGK MAR9-J |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.29 kg/hp |
| Power to weight | 772 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 330 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 245 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 200/55 ZR17 |
| Stock tires | Pirelli Diablo Supercorsa |