| Max power | 132 hp (@10 000 RPM) |
| Max torque | 68 lb ft (@9 500 RPM) |
| Displacement | 849 cc |
| Layout | DOHC Desmodue V2 |
| Redline | 10 700 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.20:1 |
| Bore x Stroke | 94.0 mm x 61.2 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.32 lbs/hp |
| Power to weight | 752 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 245 mm |
| Front tire | 120/70ZR17 |
| Rear tire | 180/60ZR17 |
| Stock tires | Pirelli Diablo Corsa 120/70R17, Pirelli Diablo Corsa 180/60R17 |