| Engine code | DVT 1262 |
| Max power | 156 hp (@9 500 RPM) |
| Max torque | 95 Nm (@5 000 RPM) |
| Displacement | 1262 cc |
| Layout | DOHC Desmodue V2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.00:1 |
| Bore x Stroke | 106.0 mm x 71.5 mm |
| Throttle bore | 56.0 mm |
| Oil type | 15W50, Motul 300V 15W50, Liqui Moly 15W50 |
| Spark plug type | NGK MAR10A-J |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.58 kg/hp |
| Power to weight | 631 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 265 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 240/45 ZR17 |
| Stock tires | Pirelli Diablo Rosso II |