| Max power | 65 hp (@5 500 RPM) |
| Max torque | 91 lb ft (@3 500 RPM) |
| Displacement | 1584 cc |
| Layout | SOHC V-twin |
| Valves | 4 |
| Redline | 5 800 RPM |
| Idling speed | 1 500 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.20:1 |
| Bore x Stroke | 95.0 mm x 111.0 mm |
| Oil capacity | 2.65 quart |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 10.31 lbs/hp |
| Power to weight | 242 hp/2500lbs |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 292 mm |
| Front tire | 100/90 R19 |
| Rear tire | 160/70 R17 |