| Engine code | Evolution 1200 |
| Max power | 72 hp (@5 700 RPM) |
| Max torque | 103 Nm (@3 750 RPM) |
| Displacement | 1202 cc |
| Layout | OHV V-twin |
| Redline | 6 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.00:1 |
| Bore x Stroke | 88.9 mm x 96.8 mm |
| Oil capacity | 2.60 litre |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.58 kg/hp |
| Power to weight | 279 hp/Ton |
| Battery type | 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 260 mm |
| Front tire | 120/70R19 |
| Rear tire | 150/70R18 |
| Stock tires | Dunlop GT502F 120/70R19, Dunlop GT502 150/70R18 |