| Engine code | Evolution 1200 |
| Max power | 67 hp (@5 700 RPM) |
| Max torque | 98 Nm (@3 200 RPM) |
| Displacement | 1202 cc |
| Layout | OHV V-twin |
| Valves | 4 |
| Redline | 6 000 RPM |
| Idling speed | 1 050 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.00:1 |
| Bore x Stroke | 88.9 mm x 96.8 mm |
| Oil capacity | 2.60 litre |
| Oil type | 10W40, Motul 5100 |
| Spark plug type | HD 6R12 |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 4.00 kg/hp |
| Power to weight | 250 hp/Ton |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 330 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 292 mm |
| Front tire | 130/90B16 73H |
| Rear tire | 150/80B16 M/C 77H |