| Engine code | Evolution 883 |
| Max power | 58 hp (@4 400 RPM) |
| Max torque | 50 lb ft (@4 200 RPM) |
| Displacement | 883 cc |
| Layout | OHV V-twin |
| Valves | 4 |
| Redline | 6 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 8.90:1 |
| Bore x Stroke | 76.2 mm x 96.8 mm |
| Oil capacity | 3.22 quart |
| Oil type | 10W40, Motul 5100 |
| Spark plug type | HD-6R12 |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 9.92 lbs/hp |
| Power to weight | 251 hp/2500lbs |
| Battery type | 12v, 12ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 292 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 292 mm |
| Front tire | 100/90-19 |
| Pressure | 29.88 PSI |
| Rear tire | 150/80-B16 |
| Pressure | 35.97 PSI |
| Stock tires | Dunlop Harley-Davidson Series |