| Max power | 88 hp (@7 500 RPM) |
| Max torque | 68 lb ft (@5 000 RPM) |
| Displacement | 1142 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 8 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.50:1 |
| Bore x Stroke | 73.5 mm x 67.2 mm |
| Throttle bore | 36.0 mm |
| Cooling | Oil |
| Weight to power | 6.46 lbs/hp |
| Power to weight | 386 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 256 mm |
| Front tire | 110/80 R18 |
| Rear tire | 140/70 R18 |