| Max power | 37 hp (@8 500 RPM) |
| Max torque | 33 Nm (@7 500 RPM) |
| Displacement | 408 cc |
| Layout | SOHC Inline-4 |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 9.40:1 |
| Bore x Stroke | 51.0 mm x 50.0 mm |
| Throttle bore | 20.0 mm |
| Oil capacity | 3.50 litre |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.81 kg/hp |
| Power to weight | 207 hp/Ton |
| Battery type | 12V 12Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 1 piston |
| Front brake diameter | 267 mm |
| Rear brakes | Drum |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 160 mm |
| Front tire | 90/90 R18 |
| Rear tire | 100/90 R18 |