| Max power | 192 hp (@13 000 RPM) |
| Max torque | 114 Nm (@11 000 RPM) |
| Displacement | 999 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 13 400 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.00:1 |
| Bore x Stroke | 76.0 mm x 55.0 mm |
| Throttle bore | 48.0 mm |
| Oil capacity | 3.40 litre |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.02 kg/hp |
| Power to weight | 979 hp/Ton |
| Battery type | 12V 7Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 4 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 58W |
| Pressure | 2.50 bar |
| Rear tire | 190/50 ZR17 73W |
| Pressure | 2.90 bar |