| Max power | 47 hp (@8 500 RPM) |
| Max torque | 42 Nm (@7 000 RPM) |
| Displacement | 471 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 8 800 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.70:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 66.8 mm |
| Throttle bore | 34.0 mm |
| Oil capacity | 3.00 litre |
| Spark plug type | NGK CPR8EA-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.17 kg/hp |
| Power to weight | 239 hp/Ton |
| Battery type | FTZ10S, TYZ10S |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Pressure | 2.50 bar |
| Rear tire | 160/60 R17 |
| Pressure | 2.90 bar |