| Max power | 122 hp (@10 500 RPM) |
| Max torque | 64 lb ft (@10 000 RPM) |
| Displacement | 893 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 11 000 RPM |
| Idling speed | 1 100 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 11.00:1 |
| Bore x Stroke | 70.0 mm x 58.0 mm |
| Throttle bore | 38.0 mm |
| Oil capacity | 3.03 quart |
| Spark plug type | NGK CR9EH-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.72 lbs/hp |
| Power to weight | 671 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 130/70 ZR16 |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |