| Max power | 9 hp (@6 750 RPM) |
| Max torque | 7 lb ft (@5 350 RPM) |
| Displacement | 125 cc |
| Layout | SOHC Single |
| Valves | 2 |
| Redline | 9 300 RPM |
| Idling speed | 1 400 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.30:1 |
| Bore x Stroke | 52.0 mm x 58.0 mm |
| Throttle bore | 24.0 mm |
| Oil type | 10W30 |
| Spark plug type | NGK CPR6EA-9 |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 24.99 lbs/hp |
| Power to weight | 100 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 3.5Ah, YTZ5S |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 1 piston |
| Front brake diameter | 220 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 190 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 R12 |
| Pressure | 29.01 PSI |
| Rear tire | 130/70 R12 |
| Pressure | 29.01 PSI |