| Max power | 215 hp (@13 000 RPM) |
| Max torque | 87 lb ft (@10 500 RPM) |
| Displacement | 999 cc |
| Layout | DOHC V4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 14 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.00:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 48.5 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.83 lbs/hp |
| Power to weight | 1369 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 M/C |
| Rear tire | 190/55 ZR17 M/C |