| Max power | 27 hp |
| Max torque | 27 Nm |
| Displacement | 286 cc |
| Layout | DOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 7 000 RPM |
| Idling speed | 1 500 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.70:1 |
| Bore x Stroke | 76.0 mm x 63.0 mm |
| Throttle bore | 38.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 6.11 kg/hp |
| Power to weight | 163 hp/Ton |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Front tire | 130/90 R16 |
| Rear tire | 150/80 R16 |