| Max power | 170 hp (@10 000 RPM) |
| Max torque | 95 lb ft (@8 750 RPM) |
| Displacement | 1237 cc |
| Layout | SOHC V4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 150 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.00:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 60.0 mm |
| Oil capacity | 3.79 quart |
| Oil type | 10W30 |
| Spark plug type | NGK IMR9E-9HES, DESNO VUH27ES |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.46 lbs/hp |
| Power to weight | 722 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 276 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 190/55 ZR17 |
| Pressure | 42.06 PSI |