| Max power | 129 hp (@7 750 RPM) |
| Max torque | 92 lb ft (@6 500 RPM) |
| Displacement | 1237 cc |
| Layout | SOHC V4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 8 800 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.00:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 60.0 mm |
| Throttle bore | 44.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.70 lbs/hp |
| Power to weight | 531 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 276 mm |
| Front tire | 110/80R19 |
| Rear tire | 150/70R17 |