| Max power | 110 hp (@80 RPM) |
| Max torque | 97 Nm (@7 000 RPM) |
| Displacement | 995 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 9 600 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 9.40:1 |
| Bore x Stroke | 98.0 mm x 66.0 mm |
| Throttle bore | 48.0 mm |
| Oil capacity | 3.90 litre |
| Spark plug type | NGK DPR9EVX-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.90 kg/hp |
| Power to weight | 526 hp/Ton |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |