| Engine code | Thunder Stroke 111 |
| Max torque | 138 Nm (@2 600 RPM) |
| Displacement | 1811 cc |
| Layout | OHV V-twin |
| Redline | 5 400 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.50:1 |
| Bore x Stroke | 101.0 mm x 113.0 mm |
| Throttle bore | 54.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 300 mm |
| Front tire | 130/90 R16 |
| Rear tire | 180/60 R16 |
| Stock tires | Dunlop Elite 3 130/90B16, Dunlop Elite 3 Multi-Compound 180/60R16 |