| Max power | 123 hp (@6 000 RPM) |
| Max torque | 115 Nm (@6 000 RPM) |
| Displacement | 1203 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 8 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.50:1 |
| Bore x Stroke | 102.0 mm x 73.6 mm |
| Throttle bore | 60.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.90 kg/hp |
| Power to weight | 525 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 265 mm |
| Front tire | 120/70 R19 |
| Rear tire | 150/80 R18 |
| Stock tires | Dunlop DT3-R Radia |