| Max power | 15 hp (@9 500 RPM) |
| Max torque | 8 lb ft (@8 000 RPM) |
| Displacement | 125 cc |
| Layout | DOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 11 000 RPM |
| Idling speed | 1 450 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.50:1 |
| Bore x Stroke | 58.0 mm x 47.2 mm |
| Oil capacity | 1.42 quart |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | BOSCH VR 5 NE, BOSCH Super RS VR 5 NEW |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | FTZ-7 |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 230 mm |
| Brake fluid | DOT4|DOT5.1 |
| Front tire | 110/70R17 M/C 54S TL |
| Pressure | 29.01 PSI |
| Rear tire | 150/60R17 M/C 66S TL |
| Pressure | 29.01 PSI |