| Max power | 63 hp (@7 500 RPM) |
| Max torque | 65 Nm (@6 550 RPM) |
| Displacement | 654 cc |
| Layout | SOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 8 000 RPM |
| Idling speed | 1 600 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.80:1 |
| Bore x Stroke | 80.0 mm x 102.0 mm |
| Spark plug type | NGK LKAR 8AI - 9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 2.41 kg/hp |
| Power to weight | 414 hp/Ton |
| Battery type | YTZ10S, 12V 8.6Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Pressure | 2.00 bar |
| Rear tire | 160/60 R17 |
| Pressure | 2.00 bar |