| Max power | 50 hp (@9 000 RPM) |
| Max torque | 25 Nm (@7 200 RPM) |
| Displacement | 498 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 9.80:1 |
| Bore x Stroke | 74.0 mm x 58.0 mm |
| Oil capacity | 3.40 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK DR9EA, DENSO X27ESR-U |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.86 kg/hp |
| Power to weight | 259 hp/Ton |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 280 mm |
| Rear brakes | Drum |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 160 mm |
| Front tire | 110/70 R17 |
| Rear tire | 130/70 R17 |