| Max power | 39 hp (@11 000 RPM) |
| Max torque | 27 Nm (@10 000 RPM) |
| Displacement | 296 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 13 000 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.60:1 |
| Bore x Stroke | 62.0 mm x 49.0 mm |
| Oil capacity | 2.40 litre |
| Oil type | 10W40, Motul 300V 10W40, Shell Rotella 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR8E |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.46 kg/hp |
| Power to weight | 224 hp/Ton |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 2900 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 110/70 ZR17 M/C 54S |
| Rear tire | 140/70 ZR17 M/C 66S |
| Stock tires | Dunlop TT900 |