| Max power | 9 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 6 lb ft (@6 000 RPM) |
| Displacement | 125 cc |
| Layout | SOHC Single |
| Valves | 2 |
| Redline | 9 800 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.80:1 |
| Bore x Stroke | 56.0 mm x 50.6 mm |
| Throttle bore | 24.0 mm |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 24.74 lbs/hp |
| Power to weight | 101 hp/2500lbs |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 1 piston |
| Front brake diameter | 200 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 184 mm |
| Front tire | 100/90 R12 |
| Rear tire | 120/70 R12 |