| Max power | 207 hp (@13 000 RPM) |
| Max torque | 114 Nm (@11 500 RPM) |
| Displacement | 998 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 13 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.00:1 |
| Bore x Stroke | 76.0 mm x 55.0 mm |
| Throttle bore | 47.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.00 kg/hp |
| Power to weight | 1004 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 330 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 190/55 ZR17 |