| Max power | 190 hp (@9 500 RPM) |
| Max torque | 154 Nm (@7 500 RPM) |
| Displacement | 1352 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 11 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.00:1 |
| Bore x Stroke | 84.0 mm x 61.0 mm |
| Throttle bore | 44.0 mm |
| Oil capacity | 4.50 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9EIA-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.33 kg/hp |
| Power to weight | 753 hp/Ton |
| Battery type | 12V 14Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 250 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 190/50 ZR17 |