| Max power | 131 hp (@13 500 RPM) |
| Max torque | 71 Nm (@11 500 RPM) |
| Displacement | 636 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 16 000 RPM |
| Idling speed | 1 300 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.90:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 45.1 mm |
| Throttle bore | 38.0 mm |
| Oil capacity | 3.60 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9E |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.47 kg/hp |
| Power to weight | 682 hp/Ton |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |