| Max power | 143 hp (@11 000 RPM) |
| Max torque | 101 Nm (@9 000 RPM) |
| Displacement | 899 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 12 000 RPM |
| Idling speed | 1 100 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 11.50:1 |
| Bore x Stroke | 75.0 mm x 50.9 mm |
| Throttle bore | 43.0 mm |
| Spark plug type | NGK CR9EK, ND U24ETR |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.42 kg/hp |
| Power to weight | 704 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 190/50 ZR17 |