| Max power | 80 hp (@6 500 RPM) |
| Max torque | 90 Nm (@5 200 RPM) |
| Displacement | 961 cc |
| Layout | SOHC Inline-2 |
| Valves | 4 |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.10:1 |
| Bore x Stroke | 88.0 mm x 79.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 2.54 kg/hp |
| Power to weight | 394 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Rear tire | 180/55 R17 |