| Max power | 66 hp (@8 800 RPM) |
| Max torque | 44 lb ft (@6 400 RPM) |
| Displacement | 645 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.20:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 62.6 mm |
| Oil capacity | 2.60 quart |
| Spark plug type | NGK CR8EIA-9- |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 7.15 lbs/hp |
| Power to weight | 349 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 260 mm |
| Front tire | 110/80 R19 |
| Rear tire | 150/70 R17 |