| Max power | 178 hp (@11 000 RPM) |
| Max torque | 118 Nm (@8 500 RPM) |
| Displacement | 999 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 13 500 RPM |
| Idling speed | 1 150 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.50:1 |
| Bore x Stroke | 73.0 mm x 59.0 mm |
| Oil capacity | 3.30 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9E, DENSO U27ESR-N |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.13 kg/hp |
| Power to weight | 885 hp/Ton |
| Battery type | 12v 10Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 190/50 ZR17 |