| Max power | 125 hp (@13 500 RPM) |
| Max torque | 49 lb ft (@11 500 RPM) |
| Displacement | 599 cc |
| Layout | SOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 14 000 RPM |
| Idling speed | 1 300 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.90:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 42.5 mm |
| Oil capacity | 2.37 quart |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9EIA-9, DENSO IU27D |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.30 lbs/hp |
| Power to weight | 758 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |