| Max power | 124 hp (@13 500 RPM) |
| Max torque | 69 Nm (@11 500 RPM) |
| Displacement | 599 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 15 000 RPM |
| Idling speed | 1 300 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.90:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 42.5 mm |
| Oil capacity | 2.90 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9EIA-9, DENSO IU27D |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Rear tire | 180/55ZR17M/C (73W) |