| Max power | 55 hp (@9 300 RPM) |
| Max torque | 54 Nm (@5 200 RPM) |
| Displacement | 765 cc |
| Layout | DOHC Inline-3 |
| Valves | 12 |
| Redline | 12 650 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.47:1 |
| Bore x Stroke | 75.0 mm x 48.48 mm |
| Oil capacity | 3.48 litre |
| Spark plug type | NGK CR9EIA9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.45 kg/hp |
| Power to weight | 289 hp/Ton |
| Battery type | YTX-9BS |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70ZR17 |
| Pressure | 2.34 bar |
| Rear tire | 180/55ZR17 |
| Pressure | 2.90 bar |