| Max power | 69 hp (@7 250 RPM) |
| Max torque | 72 Nm (@5 750 RPM) |
| Displacement | 865 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 7 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 10.20:1 |
| Bore x Stroke | 90.0 mm x 68.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 255 mm |
| Front tire | 100/90 R18 |
| Rear tire | 130/80 R17 |