| Max power | 48 hp (@6 250 RPM) |
| Max torque | 41 lb ft (@5 500 RPM) |
| Displacement | 660 cc |
| Layout | SOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 7 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.00:1 |
| Bore x Stroke | 100.0 mm x 84.0 mm |
| Oil capacity | 3.22 quart |
| Oil type | 10W40, Yamalube 10W40, Shell Rotella 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR7E |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 8.82 lbs/hp |
| Power to weight | 283 hp/2500lbs |
| Battery type | GT9B-4, 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 298 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 245 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 30.46 PSI |
| Rear tire | 160/60 ZR17 |
| Pressure | 33.36 PSI |
| Stock tires | 120/70R17 DUNLOP D270, 160/60R17 DUNLOP D270 |