| Max power | 133 hp (@14 500 RPM) |
| Max torque | 50 lb ft (@12 000 RPM) |
| Displacement | 599 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 16 200 RPM |
| Idling speed | 1 250 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.80:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 42.5 mm |
| Oil capacity | 3.22 quart |
| Oil type | 10W40, Motul 300V 10W40, Shell Rotella 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR10EK |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.02 lbs/hp |
| Power to weight | 828 hp/2500lbs |
| Battery type | 12 V, 8.6 Ah, YTZ10S |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 M/C (58W) |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 180/55 ZR17 M/C (73W) |
| Pressure | 36.26 PSI |