| Max power | 51 hp (@5 500 RPM) |
| Max torque | 58 lb ft (@3 000 RPM) |
| Displacement | 942 cc |
| Layout | SOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 6 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.00:1 |
| Bore x Stroke | 85.0 mm x 83.0 mm |
| Throttle bore | 35.0 mm |
| Oil capacity | 4.07 quart |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 10.72 lbs/hp |
| Power to weight | 233 hp/2500lbs |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 298 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 298 mm |
| Front tire | 100/90 R19 |
| Rear tire | 140/80 R17 |