| Max power | 170 hp |
| Max torque | 135 Nm |
| Displacement | 1679 cc |
| Layout | SOHC V4 |
| Redline | 9 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.30:1 |
| Bore x Stroke | 90.0 mm x 66.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.83 kg/hp |
| Power to weight | 546 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 298 mm |
| Front tire | 120/70 R18 |
| Rear tire | 200/50 R18 |