| Max power | 106 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 104 Nm (@6 000 RPM) |
| Displacement | 1251 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 12 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 9.70:1 |
| Bore x Stroke | 79.0 mm x 63.8 mm |
| Oil capacity | 4.00 litre |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR8E |
| Cooling | Air |
| Battery type | GTB14B-4, 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 298 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 267 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Pressure | 2.50 bar |
| Rear tire | 180/55 R17 |
| Pressure | 2.50 bar |