| Max power | 175 hp (@11 000 RPM) |
| Max torque | 89 lb ft (@9 000 RPM) |
| Displacement | 1077 cc |
| Layout | DOHC V4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 12 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.10:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 52.3 mm |
| Throttle bore | 48.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 2.65 lbs/hp |
| Power to weight | 944 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR 17 |
| Rear tire | 200/55 ZR 17 |