| Max power | 85 hp (@7 500 RPM) |
| Max torque | 61 lb ft (@5 750 RPM) |
| Displacement | 798 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 9 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.00:1 |
| Bore x Stroke | 82.0 mm x 75.6 mm |
| Oil capacity | 2.74 quart |
| Oil type | 15W50, Motul 300V 15W50, Liqui Moly 15W50 |
| Spark plug type | NGK DCPR-8-E |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 5.55 lbs/hp |
| Power to weight | 450 hp/2500lbs |
| Battery type | AGM 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 265 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 90/90 R21 |
| Pressure | 31.91 PSI |
| Rear tire | 150/70 R17 |
| Pressure | 36.26 PSI |