| Max power | 158 hp (@7 750 RPM) |
| Max torque | 129 lb ft (@5 250 RPM) |
| Displacement | 1600 cc |
| Layout | DOHC Inline-6 |
| Valves | 24 |
| Redline | 8 500 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.20:1 |
| Bore x Stroke | 72.0 mm x 67.5 mm |
| Oil capacity | 4.26 quart |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.45 lbs/hp |
| Power to weight | 561 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 19Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 320 mm |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Rear tire | 190/55 R17 |