| Max power | 140 hp (@10 500 RPM) |
| Max torque | 72 lb ft (@9 750 RPM) |
| Displacement | 849 cc |
| Layout | DOHC Desmodue V2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 11 300 RPM |
| Idling speed | 1 250 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.20:1 |
| Bore x Stroke | 94.0 mm x 61.2 mm |
| Throttle bore | 56.0 mm |
| Oil capacity | 3.50 quart |
| Oil type | SHELL Advance 4T Ultra |
| Spark plug type | NGK MAR10A-J |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 2.90 lbs/hp |
| Power to weight | 862 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 245 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 30.46 PSI |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |
| Pressure | 31.91 PSI |
| Stock tires | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120/70R17, Pirelli Diablo Supercorsa SP 180/55R17 |