| Engine code | Superquadro |
| Max power | 157 hp (@10 500 RPM) |
| Max torque | 78 lb ft (@9 000 RPM) |
| Displacement | 955 cc |
| Layout | DOHC Desmodue V2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 11 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.50:1 |
| Bore x Stroke | 100.0 mm x 60.8 mm |
| Oil type | 10W40, Motul 300V 10W40 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 2.74 lbs/hp |
| Power to weight | 913 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 245 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 180/60 ZR17 |
| Stock tires | Pirelli Diablo Rosso Corsa 120/70R17, Pirelli Diablo Rosso Corsa 180/60R17 |