| Engine code | ET-V2 |
| Max power | 185 hp (@10 600 RPM) |
| Max torque | 137 Nm (@8 200 RPM) |
| Displacement | 1190 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 11 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.40:1 |
| Bore x Stroke | 106.0 mm x 67.5 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.02 kg/hp |
| Power to weight | 984 hp/Ton |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 8 pistons |
| Front brake diameter | 386 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR-17 |
| Rear tire | 190/55 ZR-17 |
| Stock tires | Pirelli Diablo Rosso Corsa 120/70R17, Pirelli Diablo Rosso Corsa 190/55R17 |